ISKRA • Klub sportowy ISKRA   Grupa AA 


Uczniowski Klub Sportowy „ISKRA” Zbrosza Duża

Historia „Iskry” rozpoczęła się w roku 2001. Wtedy to, podczas spotkania ks. Czesława Sadłowskiego z grójeckim radnym Grzegorzem Rejerem a także posłem Adamem Bielanem padła propozycja utworzenia w Zbroszy Dużej Uczniowskiego Klubu Sportowego, mającego za cel propagowanie sportowego trybu życia i utworzenie przynajmniej jednej sekcji gier zespołowych. Pomysł realizowano bardzo szybko. Po opracowaniu statutu, 22 stycznia 2001 roku podpisano wniosek o wpis do ewidencji. Pierwszym prezesem został Zbysław Budyta, a skarbnikiem ks. Czesław Sadłowski.

Początkowo młodzi zawodnicy spotykali się na parafialnym boisku zupełnie amatorsko, jedynie w celu podnoszenia swoich umiejętności i wspólnej gry w piłkę. Do najważniejszego wydarzania w historii klubu doszło w sierpniu 2003 roku, kiedy to zespół został zgłoszony do b-klasy rozgrywek Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Znaleźli się chętni do sfinansowania wszystkich stawianych przy budowaniu drużyny wymagań. Zatrudniono profesjonalnego trenera – Igora Hupałę, stworzono także dwie grupy – seniorów i młodzików. Treningi zaczęły odbywać się w regularny sposób, w przypadku gdy warunki nie pozwalają na grę na otwartym boisku drużyna przenosi się do sali gimnastycznej miejscowej szkoły podstawowej. Organizowane są również integracyjne zgrupowania, które stały się szansą jednoczesnej nauki gry w piłkę i poznawania nowych zakątków naszego kraju (Kotlina Kłodzka, Długopole, podsuwalskie Smolniki).

Nic dziwnego, że zaczęło przybywać chętnych do uprawiania najpopularniejszej dyscypliny sportowej w naszym kraju. Obecnie kadra obu grup liczy około 50 osób (w tym także dojeżdżających z okolicznych miejscowości) co należy uznać za ogromny sukces, biorąc pod uwagę liczbę wszystkich mieszkańców w okolicy, jak również to jak bardzo kuleje kultura aktywności sportowej w naszym regionie. Wybrany w marcu 2003 roku nowy zarząd wraz z zainteresowanymi o wychowanie fizyczne swoich pociech rodzicami dbają o doskonałą organizację, co zasługuje na szczególne uznanie i powód do satysfakcji. Obecnie planowany jest już kolejny wakacyjny obóz w Smolnikach.

Nasuwa mi się w tym miejscu nutka refleksji, ponieważ w ostatnim obozie w tej miejscowości uczestniczyła drużyna juniorów grójeckiego Mazowsza, której mam przyjemność być zawodnikiem. Wszyscy wspominamy go niesamowicie miło, jednocześnie podkreślając cudowną, ciepłą atmosferę, w której przyszło nam wspólnie trenować i poszerzać nasze horyzonty duchowe.

Mecze drużyny są jedną z nielicznych atrakcji i rozrywek, dlatego widownia na spotkaniach jak na tutejsze warunki jest naprawdę spora. Tymczasem piłkarze stawiają sobie nowe wyzwania. Po rundzie jesiennej obecna czwarta pozycja daje szansę walki o awans do wyższej klasy rozgrywek już w pierwszym sezonie gry. Mimo to nie odczuwa się tu jakiejś wyjątkowej presji wyniku, co pozwala na czerpanie prawdziwej przyjemności z gry w piłkę i utrzymywania poziomu własnej kultury fizycznej na wysokim poziomie. A to było głównym zamierzeniem i ideą, która ze świetnym skutkiem jest realizowana!